Enter keywords to search

Search form

قیمت‌هایی که پای عروس و دامادها را سست می‌کنند


چهارشنبه, شهريور 04, 1394 Wednesday, August 26, 2015

در یکی از صورت‌جهیزیه‌هایی که از سال ۱۳۵۵ قمری مانده فهرست بلندبالایی از وسایل و لوازمی می‌بینیم که این روزها دیگر حرف زدن از آنها شوخی است. یک دست رختخواب، ناز بالشت، تاس کوچک و بزرگ حمام، مشربه، آینه، سماور، استکان، مجمعه، بشقاب، قلیان، چراغ دستی و …

برای شروع زندگی یک سقف و دو تا دل عاشق کافی نیست، باید زیر این سقف کلی اسباب و اثاثیه هم چید.

Mehr news Agency

بازار لوازم خانگی یا آن چه که به «بازار جهیزیه» معروف است بازار بزرگی است که از یخچال و فریزر شروع می‌شود و به قاشق چای‌خوری و مگس‌کش و پادری ختم می‌شود.

هفت تکه بزرگ

یخچال، اجاق گاز، لباسشویی، فرش و وسایلی از این دست بخش بزرگ تدارکات زندگی مشترک هستند. بسته به این که وضع مالی خانواده دو طرف چطور باشد هزینه تهیه این وسایل متفاوت است.

اگر قرار باشد دو نفر با حداقل‌های موجود در بازار به خانه بخت بروند بر اساس برآورد ما از بازار لوازم خانگی برای تهیه این هفت قلم اصلی دست‌کم ۴ میلیون تومان نیاز خواهند داشت. برندهایی که در این بخش قیمت آن محاسبه شده، برندهایی با کیفیت پایین و با کاربری محدود هستند. اما معمولا خانواده‌ها موقع خرید جهیزیه که به میان می‌آید پای آبرو را به میان می‌آورند و خب این کار را سخت می‌کند بنابراین معتقدند باید برندی خرید که بشود با اسم بردن از آن جلوی در و همسایه رو سفید از آب درآمد.

اگر خانواده طرفین وضع مالی متوسطی داشته باشند و بخواهند از برندهای موجود در بازار کیفیت و قیمت را با هم هماهنگ کنند دست‌کم باید ۲۴ میلیون تومان برای خرید فقط همین هفت تکه هزینه کنند. لوازمی که در این فهرست آمده‌اند، محصول شرکت‌هایی هستند که در ایران مونتاژ می‌شوند ولی قطعات‌شان ایتالیایی، کره‌ای یا چینی است. به علاوه یک فرش دستباف ایرانی با قیمت متوسط هم در این فهرست وجود دارد.

ردیف سوم، فهرست خرید هفت قلم اصلی لوازم خانگی برای کسانی است که به اصطلاح دست‌شان به دهن‌شان می‌رسد و می‌توانند بهترین‌های بازار را انتخاب کنند. این افراد برای خرید این هفت قلم اصلی فهرست جهیزیه باید دست‌کم ۶۸ میلیون تومان هزینه کنند. به جز فرش ایرانی باقی موارد این فهرست کالاهای تولید شرکت‌های معتبر و معروف لوازم خانگی‌اند. در بازار برای این مشتری‌ها مثلا تلویزیون ال‌ای‌دی ۸۴ اینچی و ۱۰۳ اینچی هم وجود دارد که بالای هشتاد میلیون تومان قیمت دارند.

خرده‌ریزهای گران‌قیمت

واقعیت این است که دو نفری که به خانه بخت می‌روند برای زندگی فقط به این هفت قلم نیاز ندارند و صدها تکه کوچک و بزرگ دیگر برای شروع زندگی لازم است. قوری و کتری، قابلمه، قاشق و چنگال، اتو، بشقاب و کاسه و وسایلی از این قبیل روی هم رفته هزینه زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کنند. در اینجا هم فاصله طبقاتی به چشم می‌خورد. بعضی‌ها مثلا کتری و قوری معمولی می‌خرند و بعضی دیگر کتری و قوری برقی و چای‌ساز و قهوه‌ساز.

برآورد ما بر اساس قیمت این بخش از کالاها در بازار تهران این است که برای این بخش از وسایل خانه بین دو تا هشت میلیون تومان باید هزینه کرد.

لوازم خاص برای خانواده‌های خاص

فهرست جهیزیه می‌تواند بی‌پایان باشد. بسته به ذائقه خانواده‌ها می‌توان وسایلی که به نظر خیلی‌ها ممکن است غیرضروری برسد اما خانواده‌های خاص آنها را ضروری بدانند در این فهرست گنجاند. وسایلی مثل اسپرسوساز، هواپز، نان‌پز، پاپ‌ کورن ساز، بخارشو و سرامیک شو و … هم می‌توانند در فهرست جهیزیه‌های خاص قرار بگیرند.

برای رفتن زیر یک سقف خرید وسایل اولیه زندگی لازم است اما گشت و گذار در بازارهایی مثل سه راه امین حضور که بورس لوازم خانگی تهران است ممکن است هر زوجی را از آغاز زندگی مشترک پشیمان کند.