Enter keywords to search

Search form

سخت‌گیری‌های قانون برای دخترانی که هنوز ۹ ساله نشده‌اند

جمعه, مهر 10, 1394 Friday, October 02, 2015

 

سن بلوغ شرعی دختران در ایران ۹ سالگی و برای پسران ۱۵ سالگی است. بر همین اساس دخترمسلمانی که به ۹ سالگی رسید، به سن تکلیف رسیده و باید حجاب داشته باشد، این را شرع می‌‌گوید. اما برخی قوانین اداره‌ها و سازمان‌ها در ایران حجاب را به نوعی برای دختران از بدو تولد الزام آور دانسته و بسیار سختگیرانه تر از شرع با دختران زیر ۹ سال برخورد می‌‌کنند.  

طرح ریحانه النبی برای تشویق و ترغیب دختران به خوش‌حجابی

"خوش‌حجابی"

ظهر که می‌شود، دخترها با کوله پشتی‌هایی دو برابر قد و هیلک‌شان که البته گاهی مادرانشان آن را حمل می‌کنند، از حیاط مدرسه بیرون می‌‌ریزند، کوچکترها با موهایی آشفته با مقنعه‌ای که دور گردنشان اویزان است، به سمت خانه راهی می‌شوند. همان وسط هستند مادرانی که مقنعه را تا کرده و در کوله پشتی قرار داده و با برس وکش مو و گل سر موهای گره خورده دخترانشان را مرتب می‌‌کنند.

ناهید مادر النا هفت ساله می‌‌گوید: من نمی‌‌فهمم وقتی قرار است از ۹ سالگی حجاب داشته باشند چرا باید از ۷ سالگی ما درگیر موهای گره خورده و تا چند وقت دیگر درگیر شپش باشیم.

او دختر خودش را نشان می‌‌دهد که چه طور با موهایی آشفته و مقنعه بسیار کثیف که بیشتر شبیه یک پیشبند غذا شده و مشغول لیسیدن یک آبنبات چوبی است و می‌‌گوید: بچه‌ها حتی سر کلاس درس بدون مقنعه هستند، بیرون مدرسه هم بدون مقنعه هستند، خب پس این حجاب فقط برای ورود به مدرسه است؟

او می‌‌گوید: در این دوهفته از شروع مدارس، دختر من یک بار مقنعه خود را گم کرده و این دومین مقنعه‌ای است که برایش تهیه کرده‌ام.

مادر دیگری می‌‌گوید: ناظم مدرسه به بچه‌ها اجازه داده در کلاس درس و راهروها بدون مقنعه باشند، دخترهای ما تا سن ۹ سالگی و تا وقتی کلاس سوم هستند، هیچ الزامی برای این حجاب ندارند، اما شرع می‌‌بخشد و آموزش و پرورش نمی‌‌بخشد.

اما ناظم یک مدرسه ابتدایی دخترانه، از بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و حتی برنامه‌های "طرح ملی حجاب ریحانه النبی در مقطع ابتدایی" می‌‌گوید. به گفته او با توجه به شرایط مدرسه و امکان محفوظ بودن از سوی پنجره‌های خانه‌های مشرف به حیاط مدرسه، به مدیران به صورت شفاهی اجازه داده شده تا درباره آزادی دختران مقطع ابتدایی تصمیم گیری شود. هرچند که تاکید و تشویق‌ها بیشتر بر حفظ حجاب و رعایت آن به صورت حجاب برتر است.

طرح حجاب "ریحانه النبی" برای تشویق و ترغیب دختران به "خوش‌حجابی" برنامه ریزی شده است.

این ناظم مدرسه می‌گوید که ما می‌‌دانیم بچه‌ها به محض خروج از مدرسه بدون مقنعه هستند، اما هر جایی و هر مرکز آموزشی دارای قوانین و مقراراتی است که باید رعایت شود. شما حتی این قوانین و مقررات را در مدارس آمریکا مشاهده می‌‌کنید، هرچند که والدین و حتی دانش‌آموزان امریکایی نیز از این قوانین شاکی باشند.

این ناظم مدرسه ابتدایی می‌‌گوید: تلاش می‌شود تا به بچه ها درباره حجاب در مدرسه سخت گیری نشود تا از مدرسه زده نشوند، این اصل مهمی است که باید به دقت با ان برخورد کنیم. چراکه بسیار پیش آمده بچه های کلاس اولی حاضر نشدند به خاطر سر کردن مقنعه وارد مدرسه شوند.  

پنج‌ ساله‌های محجب

در بند ج ماده سه قانون گذرنامه ایران در مورد عکس قابل قبول برای گذرنامه زنان آمده است عکس خانم‌ها باید "حجاب کامل بدون آرایش و زیورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد" گرفته شود. در ادامه این بند تاکید شده است که عکس گذرنامه باید "برای دختران بالای ۵ سال با حجاب کامل" باشد.

براساس این ماده دختران ۵ ساله، درست ۴ سال قبل از به تکلیف رسیدن برای تمدید یا صدور گذرنامه جدید باید با عکس حجاب کامل درخواست گذرنامه کنند.

با توجه به اعتبار پنج ساله گذرنامه‌ها در ایران، دختری که مثلا در پنج سالگی گذرنامه‌ دریافت می‌کند، در ۹ سالگی به سن بلوغ شرعی می‌رسد و قانون‌گذار خواسته است مانع از بی‌حجاب ماندن عکس دختران در سال‌های پس از بلوغ شود.

پریسا مادر بهار ۵ ساله می‌‌گوید: برای دیدن برادرم  قصد سفر به یکی از کشورهای اروپایی را داشتیم،  در کشور مقصد مامور بررسی گذرنامه پاسپورت با تعجب تمام به دختر کوچک من و عکس محجبه او نگاه می‌‌کرد.

فاطمه هم  که به تازگی برای دختر ۵ ماهه خود درخواست گذرنامه کرده در مراحل اخذ گذرنامه ناچار شده است که دوبار از دختر ۵ ماهه خود عکس بگیرد. او می‌گوید"لباس دختر من استین کوتاه بوده و یک گل سر کوچک روی سر بدون مویش داشت که برای هر دو بخش ایراد گرفته شد و ناچار شدیم در میانه تابستان لباسی استین بلند و یقه بسته و بدون هیچ گل سر و زینتی از او عکس بگیریم."

قانون و پوشش زنان

تا سال ۶۲ قانونی در زمینه لزوم رعایت حجاب اسلامی در ایران وجود نداشت. اولین قانونی که در خصوص پوشش زنان به تصویب رسید، ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات حکومتی بود که بعدها به صورت تبصره‌ای به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ الحاق شد.

قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نیز در ۱۳ دی ۱۳۸۴ در دولت محمود احمدی‌نژاد به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

بر اساس این تبصره زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع وضع سیاست‌های فرهنگی کشور تاکنون مصوبات ویژه ای را به حجاب و عفاف اختصاص داده است که مصوبه «اصول و مبانی و روش‌های اجرایی گسترش فرهنگ عفاف» و «راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف» از آن جمله است.