Enter keywords to search

Search form

مسئولیت‌های مردان، از حاملگی تا زایمان

دوشنبه, شهريور 23, 1394 Monday, September 14, 2015

بله مردها نمی‌توانند حامله باشند و توصیه‌ای هم به آنها نمی‌شود کرد اما به عنوان همسر و پدر فرزندی که در راه است بعضی کارها هستند که می‌توانند انجام بدهند. این مطلب حاوی توصیه‌هایی برای مردهایی است که زن‌هایشان حامله‌اند.  

Liba Taylor/Corbis

هیجان‌زده بشوید

حتی وقتی برای بچه‌دار شدن برنامه ریزی می‌کنید و آماده‌اید باز هم خبر حاملگی، خبر مهمی است و موقع شنیدنش باید درست رفتار کنید. بنابراین وقتی همسرتان به شما می‌گوید آزمایش حاملگی‌اش مثبت شده و حامله است از خودتان هیجان نشان بدهید.

این لحظه از لحظه‌های مهم زندگی است و یادتان باشد که همسرتان همه حواسش با شما است و همه واکنش‌هایتان را می‌بیند و هرگز فراموش نخواهد کرد.

به جز این حتما خود همسرتان از شنیدن این خبر ترسیده و نگران و هیجان‌زده است. سعی کنید با رفتار درست به ترس و دلهره او چیزی اضافه نکنید.  

خوشحالی‌تان را نشان بدهید

واقعیت این است که هر روز میلیون‌ها زن زایمان می‌کنند ولی هر بار این رویداد برای پدر و مادر نوزادها شگفت‌انگیز است. ممکن است شما هم وقت شنیدن خبر حاملگی همسرتان شوکه شده باشید اما سعی کنید خودتان را مشتاق نشان بدهید. طوری که همسرتان ببیند و متوجه شود، نشان بدهید به این موجود کوچکی که به خانواده‌تان افزوده می‌شود علاقه‌مندید.

از همسرتان پرستاری و مراقبت کنید

منتظر نمانید که همسرتان کمک بخواهد بلکه خود شما برای مراقبت از او پیش قدم بشوید. حواس‌تان به نیازها و تغییر و تحولات بدنش باشد.

این نوزاد کوچکی که به دنیا می‌آید فرزند هر دو نفر شماست، فقط متعلق به همسرتان نیست. بنابراین نقش یک کمک کننده را که لطف می‌کند و بعضی کارها را انجام می‌دهد بازی نکنید بلکه کاری کنید که روشن باشد این مسئولیت هر دوی شماست و با هم انجامش می‌دهید. چه عوض کردن پوشک بچه باشد و چه شب‌بیداری وقت دندان درآوردن.

ویارها شوخی نیستند به آنها توجه کنید

در دوران حاملگی میل زن‌ها به بعضی خوراکی‌ها بیشتر یا کمتر می‌شود و حتی گاهی نسبت به بوها حساس می‌شوند. در مورد این جور تغییرات همسرتان را سین جیم نکنید. حتی اگر ترکیب عجیبی از خوراکی‌ها می‌خواهد واکنش بد نشان ندهید و برایش چیزی را که می‌خواهد فراهم کنید.

ویار دوران بارداری شوخی یا موضوعی که بشود از کنارش گذشت نیست. همین‌طور، ویار هر زنی ممکن است با زن دیگر متفاوت باشد.

حاملگی شرایط خاصی دارد. ممکن است همسرتان نیمه شب بیدار شد و گرسنه باشد. برای این که لازم نباشد هر ساعت و هر روز به فروشگاه سر بزنید مطمئن بشوید که وسایل لازم در یخچال وجود دارند.

یک زن حامله هم مادر است

اگر در دوره حاملگی همسرتان روز مادر از راه رسیده، برایش هدیه بخرید. او به هر حال مادر است. یک هدیه کوچک خوشحالش می‌کند. ممکن است بگوید چیزی لازم ندارد اما اگر شده حتی چیزهای کوچکی گاه و بیگاه برایش بخرید که حس خوبی در او ایجاد کند. هر چیزی که حواسش را از تهوع‌های صبحگاهی و فکر لحظات زایمان پرت کند، مهم است.

مرد خانه باشید

منتظر نمانید که همسرتان از شما بخواهد ظرف‌ها را بشویید یا لباس‌ها را در لباسشویی بریزید. در کارهای خانه بیشتر مشارکت کنید. کاری کنید که عصبانی نشود. وقتی خبر حاملگی همسرتان را می‌شنوید فرض را بر این بگذارید که اصلا  در ۹ ماه آینده همسرتان امکان کار کردن نخواهد.

بگذارید اسم بچه را او انتخاب کند

حتما اسم‌هایی هست که شما دوست دارید روی فرزندتان بگذارید اما همسرتان مخالف است. هر وقت از اینکه نمی‌توانید اسم دل‌خواهتان را روی بچه بگذارید ناراحت شدید، حواس‌تان باشد که او ۹ ماه بچه را با خودش حمل کرده و شما کاری نکرده‌اید.

فیلم‌های سینمایی را فراموش کنید

چیزهایی که در فیلم‌ها می‌بینید واقعی نیستند. زن‌های حامله‌ای که در این فیلم‌ها می‌بینید واقعا حامله نیستند. چیزی شبیه بالش زیر لباس‌شان گذاشته‌اند تا شکم‌شان برآمده بشود. بدن زن‌ها در زمان حاملگی رشد می‌کند و فرم بدن‌شان تغییر می‌کند. به همسرتان بگویید که حواس‌تان به این تغییرها هست.

در اتاق زایمان

نقش شما در اتاق زایمان حیاتی است. این‌که به همسرتان روحیه بدهید و بگویید الان دقیقا چه اتفاقی دارد می‌افتد بدون اینکه خودتان از شدت استرس در حال پس افتادن باشید، مهم است و کمک می‌کند زایمان سریع‌تر و آرام‌تر انجام شود.

در اتاق زایمان همه نیروی همسرتان به تحلیل رفته و خسته است و فقط با روحیه دادن‌های شما است که می‌تواند به تلاشش ادامه بدهد. حواس‌تان باشد او در شرایطی که هست اصلا نمی‌داند دور و برش چه اتفاقی دارد می‌افتد.

بگذارید بدوبیراه بگوید

اتاق‌های زایمان بیمارستان معمولا شنونده بدترین حرف‌ها از دهان زنان هستند. در لحظه زایمان فشار جسمی و روحی زیادی به زنان وارد می‌شود و این لحظه‌ای است که می‌خواهند همه این فشار چندین ماهه را بیرون بریزند. گاهی این بیرون ریختن با کلمات خوبی همراه نیست. اگر کلمات و عبارات ناخوشایندی از او شنیدید، ساکتش نکنید و بگذارید هر طور دوست دارد فریاد بزند و بدوبیراه بگوید. همه آنهایی که آنجا هستند آدم بزرگ‌اند و نوزاد هم هنوز به دنیا نیامده است.