Enter keywords to search

Search form

در کشورهای توسعه یافته مبارزه برای برابری ادامه دارد

سه شنبه, دى 29, 1394 Tuesday, January 19, 2016

صحبت از نابرابری حقوق زنان با مردها که به میان می‌آید ذهن همه به جانب کشورهای توسعه نیافته می‌رود اما در غرب هم هنوز کسی مثل مریل استریپ ستاره سینما از جمله کسانی است که برای دست پیدا کردن به این برابری مبارزه می‌کند.از وکالت تا سیاست، از سینما تا موسیقی آمار نشان می‌دهد که عرصه برای حضور زنان هنوز تنگ است.

سیاست

نزدیک به صد سال از زمانی که زن‌ها در غرب حق رای به دست آوردند می‌گذرد اما هنوز در کشوری مثل بریتانیا فقط ۲۹ درصد نمایندگان مجلس زن‌اند و۲۶ درصد از سیاستمداران این کشور از زنان جامعه هستند. در حال حاضر ۳۲ درصد پست‌های کابینه دولت بریتانیا در دست زن‌هاست.

تعداد قابل توجهی از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا زن هستند اما تنها زنی که تاکنون در این کشور به نخست وزیری رسیده، مارگارت تاچر از حزب محافظه‌کار بود.
 

قانون

تقریبا دو سوم از کسانی که پس از دانشگاه وارد حوزه حقوق و دادگستری می‌شوند، زنان هستند و یک چهارم قاضی‌های بریتانیا هم زن‌اند.

عالی‌ترین نهاد حقوقی این کشور یعنی دیوان عالی بریتانیا هنوز در قبضه مردان است و از ۱۲ عضو این دیوان تنها یک نفرشان زن است.

تعداد زنان در این نهاد چنان کم است که بعضی از حقوق‌دادن‌ها پیشنهاد می‌کنند برای افزایش تعدادشان باید تبعیض مثبت به کار گرفت.  

یکی از قضات این کشور گفته است پنجاه سال طول می‌کشد تا برابری زنان و مردان در این نهاد محقق شود.

 

سرمایه‌گذاری

تعداد کمی از زنان بریتانیایی توانسته‌اند در عرصه سرمایه‌گذاری و تجارت به مقام‌های بالا برسند.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد شرکت‌هایی که زنان در رهبری آنها قرار دارند، عملکردشان بهتر است.

۲۳ درصد از اعضای هیئت‌ مدیره‌های شرکت‌ها و نهادهای اقتصادی، زنان هستند.

اکنون دو زن در راس دو نهاد اقتصادی مهم دنیا ایستاده‌اند. جنت یلن در حال حاضر رئیس بانک مرکزی آمریکا و کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول است.

 

تکنولوژی

در حوزه تکنولوژی زنان زیادی حضور دارند اما تعداد آنهایی که به جایگاه‌های بالاتر شرکت‌های تکنولوژیک رسیده‌اند چندان زیاد نیست.

وقتی ماریسا مایر، رئیس شرکت یاهو اعلام کرد که به جای ۱۸ هفته‌ای که حق مرخصی دارد، تنها دو هفته برای تولد نوزادش به مرخصی زایمان می‌رود مورد انتقادهایی قرار گرفت که هرگز  از پدرها در شرایط مشابهی انتقاد نمی‌شود.

در شرکت گوگل ۱۷ درصد از پست‌ها در تصدی زن‌هاست. در فیسبوک این آمار ۱۵ درصد است و در توییتر فقط ده درصد از مدیران، زن‌اند. این در حالی است که تعداد زن‌ها در مشاغلی مثل بازاریابی و فروش و مدیریت نیروی انسانی ۵۰ درصد است.

۲۶ درصد از شغل‌های صنعت کامپیوتر در آمریکا در اختیار زنان است.
 

مذهب

یکی از قلعه‌های سخت و نفوذناپذیر برای زنان در قرن‌های گذشته، قلعه مذهب بوده است. اما در دهه‌های اخیر این سقف ترک برداشته است.

از ۱۹۹۴ به این طرف چندین زن به مقام‌های ارشد کلیسایی رسیده‌اند. در کلیسای انگلستان تنها ۳۹ زن (۱۱ درصد) در مقام‌های ارشد کلیسایی قرار دارند و اکنون پس از یک انتصاب تاریخی یکی از چهار اسقف این کلیسا برای اولین بار زن است.

نهاد حاکم بر "کلیسای انگلستان" در سال ۲۰۱۵ بالاخره با اسقف شدن زنان در این کلیسا موافقت کرد و به سنت حاکمیت مردان بر این کلیسا که قرن‌ها ادامه داشت پایان داد.

به دنبال این تصمیم، خانم لبی لین اولین زنی بود که در انگلستان به مقام اسقفی رسید.

سینما

وضعیت نابرابری بین زنان و مردان در سینما در صحنه مراسم اسکار هم مطرح شد.

سال ۲۰۱۴ وقتی پاتریشیا آرکت به خاطر بازی در فیلم پسربچگی دریافت کرد درباره این موضوع هم صحبت کرد که با تشویق حاضران از جمله مریل استریپ روبرو شد.

در سال ۲۰۱۴ مجموع دستمزد ده بازیگر زن پولساز هالیوود ۲۲۶ میلیون دلار بوده است. مردان اما شرایط بسیار بهتری داشته‌اند و ده بازیگر مرد پولساز این صنعت نزدیک به دو برابر دستمزد زن‌ها، یعنی ۴۱۹ میلیون دلار دریافت کرده‌اند.

بنا بر گزارش مرکز مطالعات زنان در سینما و تلویزیون تنها ۱۲ درصد از نقش‌های اصلی‌ فیلم‌های پرفروش این صنعت به زنان رسیده است و هیچکدام از زنانی که نقش اول را بازی کرده‌اند بیش از ۴۵ سال نداشته‌اند.

پشت دوربین هم وضع چندان فرق نمی‌کند و تنها هفت درصد از ۲۵۰ فیلم مطرح در سینما را زنان کارگردانی کرده‌اند.

مریل استریپ هنرپیشه شاخص هالیوود گفته است که سکسیزم (تبعیض جنسیتی) کار فیلم‌سازی را برای زنان در هالیوود دشوار کرده است. او که خودش بارها به خاطر بازی‌اش برنده اسکار شده گفته دستمزد خودش از همکاران مردش بسیار کمتر است.

موسیقی

بسیاری از ستاره‌های صنعت موسیقی زنان هستند و بخش بزرگی از صحنه این صنعت به آنها اختصاص دارد.

در سال ۲۰۱۴ درآمد بیانسه ۱۱۵ میلیون دلار بوده که با این رقم او دومین هنرمندی است که در این رشته بیشترین پول را دریافت می‌کند. دکتر دری، نفر اول است.

بیانسه، تیلر سوئیفت، پینک و ریهانا در فهرست بیست نفر اول موسیقی دنیا هستند.

 بر اساس مطالعه‌ای که یک مرکز مطالعات فرهنگی موسیقی انجام داده ۶۱ درصد کسانی که در صنعت موسیقی بریتانیا فعالیت می‌کنند مرد هستند و ۹۳ درصدشان هم سفیدپوست‌اند.

بنا بر همین گزارش تنها ۳۰ درصد آنهایی که در مدیریت این صنعت کار می‌کنند زن‌ هستند.

در ارکسترهای موسیقی به ازای هر ۲۲ مرد تنها یک زن نوازنده در آمریکا وجود دارد و هیچ کدام از ارکسترهای موسیقی در بریتانیا رهبر زن ندارند.

رسانه

نتایج یک مطالعه بر روی دو هزار روزنامه، مجله و وب‌سایت در آمریکا نشان می‌دهد که گزارش‌ها درباره مردها پنج برابر بیشتر از زنان است.  

نتایج مطالعه‌ای که در اکتبر ۲۰۱۵ در مجله بررسی جامعه‌شناسی در آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد حضور مردان در پست‌های کلیدی باعث این نابرابری شده است.

مطالعاتی که در اروپا و آمریکا انجام شده همچنین نشان می‌دهد که تعداد نویسندگان مرد مطالب در رسانه‌ها چهار برابر زنان است.

بررسی موسسه بریتانیایی زنان در روزنامه‌نگاری نشان می‌دهد که در ۹ روزنامه‌ای که در این کشور در سطح ملی در سال ۲۰۱۲ منتشر شده‌اند ۸۲ درصد از تیتر یک‌های روزنامه‌ها نوشته مردان و ۱۸ درصد نوشته زنان بوده‌اند.

روزنامه بریتانیایی گاردین در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار یک زن را به عنوان سردبیرش معرفی کرد. کاترین واینر، در تاریخ ۱۹۴ ساله این روزنامه اولین زنی بود که به این سمت انتخاب شد.