Enter keywords to search

Search form

راه‌های امروزی برای پیشگیری از ورشکستگی پس از طلاق

پنجشنبه, دى 24, 1394 Thursday, January 14, 2016

عبارت "بیمه ازدواج" که به گوش می‌خورد به نظر می‌رسد طرحی وجود دارد که قرار است تضمین بدهد یک ازدواج پایدار می‌ماند اما نه این طور نیست و در واقع هیچ کس نمی‌تواند برای ثبات یک زندگی مشترک به دست کسی "بیمه‌نامه" بدهد.

Stefan Klein/imageBROKER/Corbis

اما هر ازدواجی هزینه‌های مادی به دنبال دارد که طرح بیمه ازدواج که این روزها در ایران مطرح شده، قرار است این هزینه‌ها را پوشش بدهد.

یک مقام وزارت جوانان اخیرا از آغاز طرح بیمه‌ای خبر داده که قرار است هزینه جهیزیه، کمک هزینه تهیه مسکن، مشاوره قبل از ازدواج، تولد نخستین فرزند و مهریه زنان پس از فوت همسر و لغو شدن مراسم ازدواج را شامل شود.

معاون طرح و برنامه بیمه ایران هم گفته است که افراد از همان بدو تولد تا ۳۰ سالگی می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.

او درباره جزییات این طرح می‌گوید حداقل مبلغ ماهانه برای برخورداری از بیمه نامه ازدواج دست‌کم ۵۰ هزار تومان و بیشترین مبلغ ماهانه ۵۰۰ هزار تومان است.  

این طور که این مقام بیمه ایران می‌گوید دوره انتظار این بیمه‌نامه پنج سال است و برای هر کدام از بخش‌های بیمه‌نامه مبلغی ذخیره می شود که فرد می‌تواند پس از پنج سال از آن برای ازدواج بهره ببرد. افراد همچنین می‌توانند بیمه‌نامه را بازخرید کنند.

توضیح روشن‌تر این طرح چنین است که اگر برای مثال فردی در ۲۰ سالگی تحت پوشش بیمه ازدواج قرار گیرد و قصد ازدواج در ۳۰سالگی را داشته باشد و ماهی ۲۰۰ هزار تومان بابت آن بپردازد، می‌تواند در ۳۰ سالگی این خدمات را دریافت کند:

یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بابت حق مشاوره

۲۰ میلیون تومان کمک هزینه عقد و عروسی

بیش از ۱۶ میلیون تومان کمک هزینه خرید جهیزیه

هفت میلیون تومان بابت تولد نخستین فرزند

یک ایراد عمده که به این طرح وارد است در نظر گرفته نشدن موضوع تورم آن هم در کشوری است که میزان تورم در آن بسیار متغیر است.

اگر فرض کنیم کسی همین امروز بتواند از خدمات بیمه‌اش بهره بگیرد باز هم مبلغ بیمه‌ آنقدرها نیست که بتواند حداقل‌ هزینه‌های یک ازدواج را پوشش دهد.

یک دختر یا پسر ۳۰ ساله که امسال بیمه ازدواج تهیه کند ده سال دیگر مبلغی معادل ۴۵ میلیون تومان دریافت می‌کند و مشخص نیست که این رقم در آن زمان بتواند گره چندانی از کار آنها باز کند.

در کشورهای غربی بیمه ازدواج به گونه‌ای دیگر وجود دارد.

یکی از انواع بیمه ازدواج به گونه‌ای است که برخی از شرکت‌های بیمه مراسم ازدواج مشتریان‌شان را بیمه می‌کنند. به این معنا که بیمه‌گذار با دریافت حق بیمه‌ای، برگزاری مراسم ازدواج را تضمین می‌کند.

این بیمه شامل هزینه لغو مراسم به دلیل اتفاق هایی مثل آتش سوزی، روی دادن حادثه ای به گونه ای که بیمه شده به آن دلیل نتواند در مراسم ازوداج شرکت کند که شامل مرگ هم می شود. اگر به دلیلی مراسم ازدواج لغو شود بیمه هزینه‌های پرداخت شده مثل هزینه سفارش کارت عروسی و غیره را می‌پردازد.

اما بیمه مهم‌تری که در بین شرکت‌های بیمه خدمات دهنده برای زندگی مشترک ارائه می‌شود بیمه طلاق است.

بیمه طلاق نوعی از بیمه مسئولیت است. در صورتی که ازدواج دو نفر به طلاق ختم شود بیمه کننده هزینه های طلاق و حق بیمه ای بسته به نوع قرارداد می پردازد. هدف این بیمه آن است که ضرر و زیان ناشی از طلاق را کم کند. هزینه های طلاق در سراسر جهان در حال افزایش است و حتی برخی از زوج ها به خاطر ناتوانی از پرداخت این هزینه ها دچار ورشکستگی می شوند.

شاید بتوان گفت که شکل ایرانی بیمه طلاق در شرکت‌های بیمه ایران با اسم "بیمه مهریه" شهرت دارد.

این بیمه در حال حاضر برای مردانی ارائه می‌شود که نیاز دارند با توجه به رواج مهریه‌های گران، مطمئن شوند در صورت طلاق، به خاطر ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان نمی‌افتند.

این طور که از توضیحات شرکت‌های عرضه کننده‌ چنین بیمه‌هایی برمی‌آید این خدمات شامل حال زنانی که قصد طلاق دارند و ناچارند طبق قانون از مهریه خود بگذرند یا مالی را به همسرشان واگذار کنند نمی‌شود.

اگر زنی به خاطر اکراه حاضر به ادامه زندگی با شوهرش نباشد تقاضای طلاق خلع می‌کنند.

این طلاق توافقی است و در آن زن با واگذاری مالی به شوهر از وی طلاق می‌گیرد. این مورد هنوز شامل خدمات بیمه نمی‌شود.

این روزها با توجه به افزایش ضرر و زیان‌های مالی ناشی از مسئولیت‌هایی که افراد با آگاهی یا بدون آگاهی در هنگام قرارداد عقد بر عهده می‌گیرند، چنین خدماتی می‌تواند آسیب‌های ناشی از رابطه‌هایی را که به سرانجام نمی‌رسند کمتر کند.