Enter keywords to search

Search form

رابطه عاطفی، آیا سن و سال مهم است؟


پنجشنبه, آذر 26, 1394 Thursday, December 17, 2015

رابطه عاطفی و عاشقانه با افرادی که از ما خیلی جوان‌تر یا خیلی مسن‌تر هستند، جذابیت‌ها و چالش‌های خاصی دارد. در این مطلب به برخی مسائلی که این روابط را از بقیه روابط متمایز می‌کند می‌پردازیم.

uwe umstätter/imageBROKER/Corbis

رابطه عاطفی با فردی که از ما بزرگ‌تر است

تشکیل رابطه با فردی که از ما خیلی بزرگ‌تر است، گاهی سخت‌تر از آن چیزی هست که در ابتدا به نظر می‌رسد. برای نوجوان‌ها، بیرون رفتن با فردی که از آنها به طرز محسوسی بزرگتر است می‌تواند به معنای بدست آوردن چیزهای لوکسی باشد که در خانواده خودش پیدا نمی‌شوند یا او به آنها دسترسی ندارد: ماشین‌های مدل بالا، شام در رستوران‌های گران قیمت، مکالمه‌های جدی و ...اما همین نکته‌ها می‌توانند به وزنه‌ای منفی در رابطه بدل شوند.

اگر او کسی است که پول بیشتری دارد و در نتیجه خرج همه تفریحات را می‌دهد، ممکن است شما  دیگر نتوانید به راحتی تصمیم بگیرید یا حرفتان را بزنید. پول قدرتی را در رابطه می‌آورد، که به همراه سن و سال طرف، سخت بشود برابری در رابطه را حفظ کرد. اگر شما خواهان تفریحی باشید که او نخواهد و شما هم نتوانید خرجش را بدهید، احتمالا از آنچه که دلتان می‌خواهد صرفنظر کنید. حواستان باشد که پول اگر آزادی‌هایی برای شما به ارمغان می‌آورد، در روابط این چنینی به اندازه خوبی دست و پایتان را هم می‌بنند.

از سوی دیگر احتمالا بقیه معاشرین و دوستان او افراد بزرگتری از شما هستند. ممکن است مکالمات و صحبت های آنها در اوایل رابطه برایتان جالب باشد، اما امکان زیادی وجود دارد که حوصله شما سر برود. مخصوصا اگر نتوانید در بحث‌ها مشارکت کنید ممکن است بعد از مدتی خودتان را به شکل عروسکی ببینید که فقط کنار یارتان نشسته و به بقیه لبخند می‌زند.

از خودتان بپرسید که چرا او می‌خواهد با فردی که اینقدر از او جوان‌تر است رابطه داشته باشد. درست است که عشق‌های آتشین ممکن است در هر سن و سالی اتفاق بیفتد اما آیا واقعا تنها دلیلش این است که او عاشق شماست؟ آیا چیزی از سابقه روابط عاشقانه او می‌دانید؟

باید بدانیم که برخی افراد می خواهند که در یک رابطه عاطفی، قدرت اعمال کنند. این قدرت ممکن است از پول، روابط اجتماعی، خانواده و یا سن و سال ناشی شود. اگر شما کسی هستید که خواهان یک رابطه برابراید، شاید باید به مسئله قدرت در رابطه تان بیشتر فکر کنید. برخی از افراد هم با افراد جوان‌تر وارد رابطه می‌شوند چرا که نمی‌خواهند بالارفتن سن و سال خودشان را قبول کنند. واقع گرا باشید و ببینید که آیا زیر پوست عشق آتشین او چیز دیگری هم پنهان شده است یا نه.

نسبت به خودتان هم صادق باشید و از خودتان سوال کنید آیا واقعا عاشق او شده‌اید یا علل دیگری هم در کار است؟ و آیا این دلایل آنقدر قوی هستند که به مشکلات رابطه (که ممکن است خیلی جدی هم شوند) بیارزد؟

 

رابطه عاطفی با فردی که خیلی از ما جوان‌تر است

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است ما را به تشکیل رابطه عاطفی با افرادی که از خودمان خیلی جوان‌تر هستند جذب کند. اگر ما محدودیت سنی برای خودمان نداشته باشیم، تعداد بیشتری از افراد وجود دارند که می‌توانیم از میان آنها انتخاب کنیم. وقتی سن و سالمان بالاتر می رود،‌ انتخاب‌ها -در میان همسن و سال‌هایمان- کم تر و کم‌تر می‌شود چرا که اغلب آنها وارد رابطه‌های جدی عاطفی شده‌اند و تشکیل خانواده‌ داده‌اند. مردان جوان از قدرت جنسی بالاتری برخوردارند و دختران جوان هم سرسختی‌های زنان بالغ تر را ندارند.

اما به خاطر داشته باشید که آنها در روابط عاطفی از شما بسیار کم‌تجربه تراند. ممکن است شما بخواهید فقط با آنها بیرون بروید، اما آنها به سرعت عاشق شما شوند، یا قصد شما فقط رابطه جنسی باشد، اما آنها به تشکیل خانواده با شما فکر کنند و بر اساس آن رویاپردازی کنند. یا اینکه به سادگی بخواهند از وضع خوب مالی شما سو استفاده کنند و به این بهانه مدتها شما را بازی دهند.

شما به عنوان فرد بالغ احتمالا تجربه گفتگو در رابطه را دارید و می‌توانید در مورد همه چیز صحبت کنید، اما حواستان باشد که شما هم این را در طول زندگی فرا گرفته‌اید و ممکن است جوان‌تر ها به این راحتی نتوانند در خصوص احساسات و خواسته هایشان با شما صحبت کنید. بنابراین فرض اینکه ما در خصوص همه چیز با هم حرف می‌زنیم، لزوما همیشه به این معنا نیست که آنها هم در مورد همه چیز با شما صحبت می‌کنند!

 

در هر حال فکر کنید!

می‌گویند قلب عاشق و مغز متفکر را همزمان نمی‌توان در یک جسم جای داد!‌ درست است که وقتی عاشق هستیم، خیلی درست نمی توانیم فکر کنیم، اما شاید بتوانیم گاهی به خودمان نهیب‌هایی بزنیم. اگر یک فرد بالغ با فردی که سن و سال کمی دارد، رابطه جنسی داشته باشد در واقع قانون‌شکنی کرده است. قبل از رابطه جنسی با فردی که از شما خیلی بزرگتر یا خیلی کوچکتر است مطمئن شوید که حداقل قانون‌شکنی نمی‌کنید. اگر فکر می‌کنید خودتان قدرت فکر کردن ندارید، با کسی که به او اعتماد دارید، یا مشاور و روان‌کاو،‌صحبت کنید. همیشه به یاد داشته باشید که اگر او نمی‌خواهد شما به کسی از رابطه تان بگویید، احتمالا یک جای کار می‌لنگد.