Enter keywords to search

Search form

پژوهش‌گران می‌گویند مردها آنقدرها که ادعا می‌کنند کار خانگی نمی‌کنند


جمعه, آذر 13, 1394 Friday, December 04, 2015

مردهای این دوره و زمانه به موضوع برابری در خانه بیشتر از گذشته‌ها اعتقاد دارند و عمل می‌کنند اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد هنوز هم آنها آن‌قدرها که خودشان ادعا می‌کنند در انجام کارهای خانه همکاری نمی‌کنند. 

Corbis

این روزها مردهای بیشتری را می‌بینیم که نسبت به نسل قبل خود در شستن ظرف‌ها، پخت و پز، عوض کردن پوشک بچه همکاری می‌کنند اما حتی در خانواده‌هایی که هم پدر و هم مادر، بیرون از خانه کار می‌کنند، باز هم تقسیم کار و مسئولیت خانگی همچنان نابرابر است.

مردها خودشان اما با این موضوع موافق نیستند و می‌گویند به اندازه همسران‌شان در انجام کارهای خانه همکاری می‌کنند اما پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که این طور نیست.

پژوهشی که به تازگی مرکز پژوهش پیو انجام داده نشان می‌دهد مردها آن‌قدر که ادعا می‌کنند، کار خانگی نمی‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که انقلاب جنسیتی در محل کار افراد متوقف شده و سراغ کارهای خانگی نیامده است. به خصوص در حول و حوش زمانی که زن‌ها بچه‌دار می‌شوند، کمتر این برابری نسبی به چشم می‌خورد. 

فارغ از پیشرفت‌های عظیمی که در بازار کار برای زنان به وجود آمده است هنوز در خانه‌ها، بار بیشتری بر شانه‌های آنها گذاشته می‌شود.

جیل یاوروسکی که در دانشگاه اوهایو جامعه‌شناس است و درباره این موضوع هم مقالاتی نوشته می‌گوید حتی رسیدن به برابری [در کار خانگی] عملا برای زن‌های فمینیست هم دشوار است. معنای این نابرابری آن است که آنها باید در خانه بیشتر کار کنند و فشار و استرس بیشتری را تحمل کنند و همه اینها باعث می‌شود از بازار کار بیرون رانده شوند. بچه‌دار شدن برای زن‌ها با ریسک بیشتری همراه است.  

خانم یاوروسکی به همراه دو نفر از همکارانش، پژوهشی بر روی ۳۶۴ زوج که هر دو بیرون از خانه کار می‌کنند، در طول دوران بچه‌داری‌شان انجام داده‌اند.

وقتی از زوجین پرسیده شد که از وقتی بچه‌دار شده‌اند، وقت‌شان را بعد از ساعت کار چطور می‌گذرانند، جواب زن‌ها و مردها نسبتا مشابه بود و شکاف چندانی به چشم نمی‌خورد.

در عین حال هر دوی آنها در مورد میزان وقتی که صرف خانه‌داری و بچه‌داری می‌کنند، اغراق کرده‌اند.

پیش از این که زن و مرد بچه‌دار شوند، نابرابری‌ای در کار نیست و هر دو جنس تقریبا به یک نسبت کار می‌کنند. هم زنان و هم مردان حدود ۱۴ ساعت و نیم در هفته، به کار خانگی می‌پردازند.

اما بعد از تولد بچه، زن‌ها، میزان کار خانگی زن‌ها که شامل کار خانگی و مراقبت از بچه‌ می‌شود ۲۱ ساعت می‌شود در حالی که میزان کار مشابه مردان ۱۲ ساعت و نیم بوده است.

برای زن‌ها، این طور نیست که بچه‌داری باعث شود، از کارهای دیگرشان کم کنند، بلکه مراقبت از بچه به سایر کارهایشان اضافه می‌شود در حالی که برای مردها این طور نیست.

بسیاری از مردها می‌گویند که می‌خواهند یک شریک زندگی درست و حسابی باشند و درست است که بعد از تولد بچه، وضعیت، تغییر زیادی می‌کند اما این دوره‌ای است که بسیار جنسیتی است و آداب و شرایط خاص خودش را دارد.

پدر و مادرهایی که تازه بچه‌دار شده‌اند هر دو در محل کارشان به یک اندازه کار می‌کنند اما وقت کار خانگی که می‌شود، پدرها نسبت به مادرها، پنج ساعت کمتر کار می‌کنند. به علاوه همه مادرها سه ساعت در روز بیشتر به کار خانه می‌پردازند در حالی که این زمان برای مردها یک ساعت و چهل و پنج دقیقه است.

پژوهشگران دریافته‌اند که میزان وقتی که زن و مرد صرف بازی کردن و یا کتاب خواندن برای بچه می‌کنند تقریبا برابر است اما در مورد کارهایی مثل لباس پوشاندن، حمام کردن و غذا دادن،‌ این زن‌ها هستند که وقت بیشتری می‌گذارند.

در واقع زن‌ها از وقت تفریح و استراحت خودشان می‌زنند تا به این کارها برسند.

سوزان بیانچی، جامعه‌شناسی که در مورد زمان و خانواده تحقیق کرده می‌گوید زن‌های شاغل این دوره و زمانه، بیشتر از زن‌های خانه‌داری که  در اواسط قرن گذشته زندگی می‌کردند، با بچه‌هایشان وقت می‌گذرانند.

پژوهش او نشان می‌دهد که مادرها هفته‌ای نزدیک به ۱۴ ساعت از وقت‌شان صرف بچه‌داری می‌شود که خیلی بیشتر از وقتی است که مادرها در ۱۹۶۵ برای بچه‌داری صرف می‌کردند.

در مورد پدرها، این میزان سه برابر است و مردهای امروزی به نسبت مردان آن دوره، بیشتر برای این کار وقت می‌گذارند. در آن زمان مردها فقط دو ساعت و نیم در هفته برای بچه‌داری وقت صرف می‌کردند اما الان این میزان به هفت ساعت رسیده است.

میزان وقتی که مردان در سال ۱۹۶۵ صرف کار خانگی می‌کردند، حدود چهار ساعت و نیم بود، اما اکنون مردها هفته‌ای ۹ ساعت و نیم کار خانگی می‌کنند.

کار خانگی زن‌های امروزی البته به نسبت زنان در سال ۱۹۶۵ کمتر شده است. بر اساس پژوهش انجام شده، در سال ۲۰۰۸، زن‌ها نزدیک به ۱۸ ساعت برای کار خانه وقت می‌گذاشتند در حالی که در سال ۱۹۶۵ زمان کار خانگی آنها نزدیک به ۴۰ ساعت بوده است.

وقتی که صرف تفریح و آرایش و پیرایش و غذا خوردن می‌کنند هم کاهش پیدا کرده است.

بر اساس تحقیقی که وزارت کار آمریکا انجام داده است، زن‌ها هر روز یک ساعت و ۱۲ دقیقه به طور متوسط برای مراقبت از بچه‌هایشان وقت می‌گذارند در حالی که مردها در همین مدت، ۴۹ دقیقه وقت می‌گذارند.

۸۹ درصد از مادران شاغل و ۶۴ درصد از پدرها در طول روز حتما به کار خانگی هم می‌پردازند.

این تحقیق نشان می‌دهد زن‌ها از وقت فراغت‌شان می‌زنند و به بچه‌داری می‌رسند.

در حالی که اوقات فراغت روزانه زن‌ها کمتر از سه ساعت است، مردها بیشتر از سه ساعت و نیم، وقت فراغت دارند.

جامعه‌شناسان می‌گویند جامعه از زن‌ها همچنان انتظار دارد که بیشتر به خانواده برسند و از مردها توقع می‌رود که نان آور خانواده باشند.

آنها می‌گویند انقلاب جنسیتی باعث شده است که زن‌ها بیشتر از پیش کارهایی را که بر اساس عرف رایج، از آن مردها بوده‌ است اشغال کنند و انجام‌شان بدهند در حالی که مردها کارهای سنتی زن‌ها را انجام نمی‌دهند.