Enter keywords to search

Search form

سریال داون تاون ابی در مورد قوانین نابرابر به ما چه می‌گوید

چهارشنبه, آذر 11, 1394 Wednesday, December 02, 2015

موضوع اصلی سریال بلند "داون تاون ابی" ارث و میراثی بود که در نبود فرزند پسر، نزدیک بود از دست خانواده اشرافی خارج شود. در کشور توسعه یافته‌ای مثل بریتانیا هم روند تغییر قوانین، برای کم کردن از نابرابری‌ زن و مرد در قرن‌های اخیر، جریان داشته و هنوز هم این روند اصلاحی ادامه دارد. 

سریال دوان‌تاون از جایی آغاز می‌شود که لرد گرانتهام، رئیس یک خانواده اشرافی پیش از جنگ جهانی اول، با بحران نداشتن وارث‌ روبرو می‌شود.

در همان دقایق اولیه از اولین قسمت این سریال، بینندگان هم مثل خانواده لرد، خبر حادثه غرق شدن کشتی تایتانیک و مرگ پاتریک، وارث اموال خانواده را می‌شنوند.

چرا مرگ پاتریک برای خانواده لرد یک بحران بود؟

در قرن‌های گذشته در بریتانیا، املاک و عنوان‌ها از پدر به پسر می‌رسید نه از مادر به دختر.

اگر کسی مثل لرد کراولی، پسری نداشت که وارثش باشد، باید دامادی برای دختر ارشدش پیدا می‌شد تا مال و اموال خاندان اشرافی در خانواده بماند.

در شرایطی که خانواده، فرزند پسر یا دامادی نداشت، مالکیت اموالش طبق روندی که در قانون آن دوران مشخص شده بود، به حکومت می‌رسید.

لردی که در این سریال بود فقط سه دختر داشت پسری نبود که میراث‌دارش شود. در چنین وضعیتی بر اساس قانون اگر دختر خانواده ازدواج نمی‌کرد تا اموال لرد به او برسد، پس از مرگش، حکومت دارایی‌اش را ضبط می‌کرد.

عناوین اشرافی این خانواده‌ها به دخترها هم منتقل می‌شد اما چیزی از اموال مستقیما به آنها منتقل نمی‌شد.

داستان به تاج و تخت رسیدن ملکه الیزابت که اخیرا شصتمین سالگرد سلطنتش را جشن گرفت یکی از نمونه‌های تفاوت در حقوق زن و مرد در بریتانیا است.

 

جورج ششم پادشاه بریتانیا و پدر ملکه الیزابت، در شرایطی از دنیا رفت که فرزند پسری نداشت.

بر اساس قوانین آن زمان بریتانیا حتی اگر او فرزند پسر کوچکی هم داشت، تاج و تخت به او می‌رسید اما در نبود فرزند پسر، سلطنت به دختر ارشد او یعنی الیزابت دوم رسید.

این قانون، یعنی در اولویت بودن پسران برای تصاحب تاج و تخت تا همین اواخر پا بر جا بود.

اما پس از آنکه کیت میدلتون با شاهزاده ویلیام ازدواج کرد و پیش از تولد جورج پسر کوچک‌شان، پارلمان این کشور قانونی تصویب کرد که بر اساس آن تاج و تخت می‌تواند به دختر ارشد برسد.  

بر اساس لایحه تغییر در نحوه وراثت تاج و تخت "بریتانیا" و اصلاح قانون ازدواج‌های سلطنتی فرزند ارشد پادشاه یا ملکه، فارغ از جنسیت، به سلطنت می‌رسد.

در حال حاضر پسر ارشد ملکه الیزابت، پرنس چارلز، جانشین مادرش محسوب می‌شود و پس از او شاهزاده ویلیام ولیعهد بعدی است.

تغییرات در قانون بریتانیا که در سال ۲۰۱۳ به گونه‌ای است که پس از ویلیام، فرزند ارشد آنها به سلطنت خواهد رسید.

با تصویب قانون جدید، تنها شرط تعیین کننده برای جانشینی پادشاه یا ملکه، ارشد بودن جانشین است و جنسیت فرزندان نقشی در این گزینش نخواهد داشت.

قانون جدید برخی مقررات مربوط به احوالات شخصی اعضای خانواده سلطنتی را نیز تغییر داد.

این مصوبه همچنین، بخشی از "قانون حل و فصل وراثت سلطنت" را که در سال ١٧٠١ میلادی تصویب شده بود لغو کرد.

بر اساس این قانون، ازدواج افرادی که تابع کلیسای انگلستان بودند با پیروان کلیسای کاتولیک، ممنوع بود.

بر اساس قانونی که سال ١٧٠١ تصویب شده بود. اگر یکی از اعضای خانواده سلطنتی با یکی از پیروان مذهب کاتولیک ازدواج می‌کرد، دیگر سلطنت را از دست می‌داد.

اگر کسی از اعضای خانواده سلطنتی می‌خواست با یکی از پیروان کلیسای کاتولیک، ازدواج کند، رسما از حق وراثت تاج و تخت صرفنظر می‌کرد.

هر چند در قانون جدید، ازدواج فرمانروای بریتانیا با پیروان کلیسای کاتولیک، بدون اشکال اعلام شده اما شخص پادشاه یا ملکه نمی‌تواند یکی از پیروان کلیسای کاتولیک باشد و باید پیرو کلیسای انگلستان باشد.

تصویب قانون اصلاح وراثت تاج و تخت بریتانیا تغییر بزرگی در مناسبات خانواده‌ سلطنتی این کشور بود.

با تغییراتی که در تمام این سال‌ها به مرور در مورد قوانین مدنی بریتانیا رخ داده است، اگر اکنون داون تاون ابی و ساکنان کاخ اشرافی‌اش بر سر جای خود بودند، دیگر مری، دختر ارشد خانواده، ناچار نبود، به خاطر حفظ اموال خانواده، به یک رابطه زناشویی ناخواسته تن بدهد و پس از مرگ پدرش، دیگر، اعضای خانواده، لازم نبود نگران از دست رفتن مالکیت اموال‌شان باشند.

در کشورهایی که اکنون از لحاظ حقوق مدنی، توسعه‌ یافته محسوب می‌شوند، تاریخ تیره‌ای در زمینه حقوق برابر زنان و مردان داشته‌اند اما زمان، لبه تیز این قوانین را به نفع زنان نرم‌ کرده است.