Enter keywords to search

Search form

مدیریت رابطه‌‌های راه دور، دلباختگی با اختلاف ساعت

سه شنبه, آذر 10, 1394 Tuesday, December 01, 2015

در رابطه راه دور، نگاه و لمس در کار نیست و در نبود این دو عنصر، نوشته و تصویر، جای لمس و صفحه کامپیوتر یا موبایل جای نگاه را می‌گیرد. با تمام عکس‌ها و شکلک‌های موجود، ممکن است سو تفاهم‌های زیادی شکل بگیرد که اگر دو طرف کنار هم بودند اصلا بوجود نمی‌آید. اما چاره چیست؟

Milena Boniek/PhotoAlto/Corbis

این روزها دیگر کمتر کسی است که با اصطلاح رابطه از راه دور آشنا نباشد. نه تنها مهاجرت بسیار بیشتر از قبل اتفاق می‌افتد، بلکه انبوه کانال‌های ارتباطی از تلفن و اسکایپ و وایبر و تلگرام و فیس بوک و ...باعث شده که گاهی اصلا افراد ندیده دلباخته هم شوند و رابطه‌ را شکل دهند. رابطه‌ای که ویژگی‌ها، شیرینی‌ها و مشکلات خاص خودش را دارد.

از پس مشکلات بر آمدن در یک رابطه راه دور اگر چه خیلی سخت‌تر است، اما می‌تواند محکی بر کل رابطه و محکم‌تر کردن آن باشد.

در رابطه‌ای که هر دو فرد در یک مکان جغرافیایی حاضرند با بغل یا بوسه می‌توان به یک دعوا خاتمه بخشید. نگاه و لمس ابزار بسیار قوی هستند که ارتباط افراد را محکم‌تر می کنند. اما در رابطه راه دور این دو عنصر حضور ندارند،‌ بلکه نوشتار جای لمس و صفحه کامپیوتر یا موبایل جای نگاه را می‌گیرد. حتی با تمام عکس‌ها و شکلک‌های موجود در یک چت، نمی‌توان حس صدا را منتقل کرد و ممکن است سو تفاهم‌های زیادی شکل بگیرد که اگر دو طرف کنار هم بودند اصلا بوجود نمی‌آید. اما چاره چیست؟ مطمئنا ما می‌خواهیم کنار هم باشیم، اما به هر دلیلی این ممکن نیست. در این شرایط چه باید کرد؟

از آنچه داریم لذت ببریم

یادمان باشد که هیچ وقت همه چیز بر طبق روال نیست. می‌شود از وضعیت راه دور استفاده کرد که شخصیت مستقل خودمان را تقویت کنیم و این باعث شود که قدر حضور طرف دیگر در زندگی‌مان را بهتر بدانیم. در این صورت اوقاتی را که می‌توانیم با هم باشیم به بهترین وجه خواهیم گذراند. اگر می‌توانیم با هم به یک سفر مشترک برویم، لحظه‌ای از هم جدا نخواهیم شد. زمانی برای اتلاف وجود ندارد. چون مرتب در کنار هم نیستیم، از لحظات مشترک بیشترین بهره را خواهیم بود. برای آینده برنامه ریزی کنیم و نقشه بریزیم که دفعه بعد چه کارهایی خواهیم کرد.

در تماس مرتب بمانید، اما از خودتان غافل نشوید

در تماس مرتب ماندن به این معنا نیست که خودتان را کاملا از دنیای اطرافتان ایزوله کنید و تنها با کامپیوتر و موبایل زندگی کنید. یادتان باشد که عشاقی که کنار هم هستند خارج از رابطه زندگی کاری و اجتماعی دارند. آدم های اطرافتان را بشناسید، دوستان تازه پیدا کنید و به جاهای تازه بروید. همه اینها می‌تواند شما را برای صحبت بیشتر با هم به سر ذوق بیاورد. داستان‌هایی برای تعریف کردن خواهید داشت و به برنامه ریزی برای یک سفر هیجان انگیز با هم کمک کند.

راه‌های تازه‌ای برای ارتباط پیدا کنید

چت، پیامک، ویدو و...ابزار ارتباطی ما هستند. اما چه راه‌های تازه‌ای می‌شود پیدا کرد که رابطه راه دور را تازه نگاه داشت؟ ارسال کارت پستال یا کتاب؟ یک نامه با دست‌خط خودتان؟ ارسال یک شاخه گل؟ خلاق باشید و راه‌های تازه ای برای به شوق آوردن یارتان پیدا کنید.

منصف باشید

اگر از نظر زمانی با هم اختلاف ساعت دارید، حواستان باشد که نمی‌توانید از او بخواهید هر شب تا صبح بیدار بماند تا با شما صحبت کند. حتی اگر خودش بخواهد، باز هم باید حواستان به زندگی او هم باشد. اگر می‌گوید برو بخواب عزیزم، حق ندارید فردا اخم و تخم کنید که من می‌خواستم حرف بزنم اما تو رفتی خوابیدی.

حواستان باشد که وقتی کنار هم نیستید برای آخر هفته برنامه‌های متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد. اگر او می‌خواهد یک جمعه با دوستان یا خانواده اش باشد، اما شما هیچ جا برای رفتن ندارید و در خانه نشسته اید، نباید از او انتظار داشته باشید که او هم در خانه بنشیند.

به طور کل اگر دیدید از چیزی ناراحت شده اید که دلیل اصلی اش دور بودن جغرافیایی شما از هم است قبل از عصبانی شدن دوباره فکر کنید.

مسئله اعتماد

اعتماد شاید بزرگترین چالش عشاقی باشد که از هم دور هستند. اگر چیزی آزارتان می‌دهد، بدون عقب نشینی و رفتار منفی داشتن،‌حرفتان را بزنید. اگر دوستی او با شخص خاصی آزارتان می‌دهد- حتی اگر دلیلی برای آن ندارید و خودتان هم فکر می کنید که احتمالا سو ظن اشتباه دارید- باز هم در مورد احساساتان با یارتان صحبت کنید. به او بگویید که چه چیزهایی اذیتتان می‌کند و چه انتظاراتی دارید. اعتماد در طول زمان ساخته یا خراب می‌شود. اما ابزار ساخت آن صحبت کردن است. صحبت رک و راست و مستقیم بدون حاشیه و کنایه.

با هم صادق باشید

اگر می‌بینید که این رابطه به جایی نمی‌رسد و هر چقدر هم شما دلتان بخواهد، آینده ای برای آن در کار نیست باید قدرت این را داشته باشید که واقعگرایانه به جریان نگاه کنید. اگر هدف شما در کنار هم بودن است و می‌بینید که این محقق نخواهد شد، شاید باید به رابطه دیگری فکر کنید. اما تمام این افکار را باید صادقانه با طرف دیگر رابطه در میان گذاشت. نمی‌شود یک طرفه تصمیم گرفت و عملی کرد. تصمیمی بگیرد که در آینده از آن پشیمان نشوید و بدانید که بهترین تصمیم در لحظه بوده است.