Enter keywords to search

Search form

اینفوگرافیک، منحنی رشد طلاق‌ها به نسبت ازدواج کی عمودی می‌شود؟


سه شنبه, دى 01, 1394 Tuesday, December 22, 2015

در فاصله سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ روند شکل گیری ازدواج ها کم تر شده و به نسبت آن روند طلاق بین زن و شوهرها افزایش پیدا کرده است. 

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگ،  >> اینجا<<  را کلیک کنید.

اگر در سال ۱۳۸۳ به ازای هر ۱۰ ازدواج فقط یک طلاق روی می‌داد در سال ۱۳۹۳ یعنی ده سال بعد این نسبت یک به چهار شد. یعنی به ازای هر چهار ازدواج در دفاتر ثبت احوال ایران، یک رویداد طلاق ثبت شده است. 

در سال ۱۳۸۳ جشن ازدواج ۱۰ زوج برگزار شده و تنها یک زوج برای ثبت طلاق به ثبت احوال مراجعه می‌کردند اما در سال ۱۳۹۳ فقط چهار جشن ازدواج ازدواج برگزار می‌شد و یک زوج طلاق گرفته‌اند.

آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که نسبت طلاق به ازدواج در یک روند ده ساله افزایش قابل تاملی داشته و شیب خط میزان طلاق‌ها تندتر و تندتر شده است. 

اگر این شیب به حرکت رو به بالای خود با همین روند کنونی ادامه بدهد، وضعیت به گونه‌ای خواهد شد که چهار سال دیگر یعنی در سال ۱۳۹۸ می‌توان پیش‌بینی کرد که به ازای هر ازدواج، یک طلاق ثبت خواهد شد. 

به این ترتیب در آینده نه چندان دور در ایران، یک زوج ازدواج خواهند کرد و همزمان یک زوج به زندگی خود پایان خواهند داد. 

روند قانونی طلاق در این سال‌ها آسان‌تر نشده است اما آن چه که در جامعه تغییر کرده نگاه مردم به تابوی طلاق بوده است. گرچه زمانی بین مرگ و طلاق، خانواده‌ها اولی را ترجیح می‌دادند اما در سال‌های اخیر از شدت نگاه منفی به این موضوع کاسته شده است. 

مسئولان دولتی ایران مشکلات جنسی و مضیقه‌های اقتصادی را از دلایل گسترش طلاق در ایران می‌دانند.