Enter keywords to search

Search form

از کجا بدانیم که تصویر ما از بدنمان مثبت یا منفی است؟

دوشنبه, مهر 27, 1394 Monday, October 19, 2015
© Corbis

تصور ما از بدن‌مان از واقعیت آن چاق تر، لاغرتر، بلندتر یا کوتاه تر است؟

همه ما تصویری از بدنمان داریم. تصویر ما از بدنمان آن چیزی است که وقتی ما به خودمان فکر می‌کنیم آن را می بینیم. از طرفی فکر می‌کنیم وقتی بقیه ما را می‌بینند چطور در مورد بدن ما فکر می‌کنند.

اغلب ما تصویری از شکل و قیافه صورت، مدل لب و بینی، اندازه بازوها، شکل انگشتان، رنگ پوست، میزان کشیدگی پا‌ها و دست‌ها و ...هم داریم. تصویر ما از این اجزا هم تا حدی شکل‌ دهنده تصویر کلی ما از بدنمان است.

تصویر ما از بدنمان می تواند مثبت یا منفی باشد یا بین این دو متغییر باشد. ما زیاد می‌شنویم که باید بتوانیم بدنمان را دوست داشته باشیم، اما آیا به همین سادگی می‌توان تصویر مثبتی از بدنمان در ذهنمان شکل بدهیم؟

تصویر ما از بدنمان چطور شکل می‌گیرد؟

تصویر ما از بدنمان با آنچه که در آینه می‌بینیم متفاوت است. خانواده، دوستان و آشنایان و فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم در شکل دادن به این تصویر بسیار موثرتر از تصویر در آينه‌اند.

از وقتی بسیار کوچک هستیم پیغام‌های مستقیم یا غیر مستقیمی از اطرافیانمان در خصوص بدن می‌گیریم.

اگر در خانه ای بزرگ شویم که همیشه در آن حرف رژیم لاغری یا عمل جراحی پلاستیک یا پودرهای مخصوص رشد ماهیچه‌‌ها باشد، ما به طور ناخودآگاه یاد می‌گیریم که همیشه یک چیزی در خصوص بدن انسان‌ها احتیاج به «درست شدن» دارد.

تلوزیون و سینما، مجله‌ها و رسانه‌های اجتماعی هم با تبلیغات لوازم آرایشی، لاغری، جراحی به طور مستقیم و با نمایش مدل‌ها و هنرپیشه‌هایی که اغلب بدنی یک اندازه و با یک مشخصات دارند به طور غیر مستقیم به ما یاد می‌دهند که «ایده‌آل» چیست و چطور می‌توان به آن نزدیک شد.

مثلا مدل‌های لباس‌های زنان به طور متوسط ۲۳ درصد لاغرتر از زنان همسن و سال خودشان هستند. این به این معناست که برای رسیدن به آن ایده‌آل زنان باید ۲۳ درصد خودشان را لاغر کنند!

تصویر ما از بدنمان در جریان چرخه‌های طبیعی هم تغییر می‌کند. وقتی دخترها و پسرها به سن بلوغ می‌رسند یک دفعه بدنشان تغییر می‌کند. برای زنان بارداری یا یائسگی هم تغییرات بزرگی به همراه می‌آورد. از طرفی مسایل عاطفی و روحی نیز در تصویر ما از بدنمان موثر است. وقتی ما افسرده ایم اغلب بدن هایمان را دوست نداریم.

تصویر مثبت از بدن چیست؟

افرادی که بدنشان را دوست دارند و اغلب اوقات نسبت به آن حس خوبی دارند، دارای تصویر مثبتی از بدنشان هستند.

این دوست داشتن به این معنا نیست که آنها همان «ایده‌آلی» هستند که جامعه یا رسانه‌ها می‌پسندند. آنها ممکن است لاغرتر، چاق‌تر، کوتاه‌تر، بلندتر، تیره‌تر، روشن‌تر و ...باشند، اما آنها بدنشان را -همان را که هست- دوست دارند و در واقعا با آن به خوبی کنار آمده‌اند.

داشتن تصویر مثبت از بدن بیشتر به توانایی ذهنی افراد در قبول آنچه که هستند باز می‌گردد نه وزن آنها روی ترازو یا شکل و مدل موها، ابروها، بینی یا دور کمر. یکی از خصوصیات افرادی که دارای تصویر مثبتی از بدنشان هستند این است که آنها بر توانایی‌هایی که بدنشان دارد تاکید می‌کنند.

مثلا می‌گویند که ما می‌توانیم از پله‌ها بالا برویم و وقتی با بچه‌هایمان بازی می‌کنیم نفس کم نمی‌آوریم. افراد با تصویر مثبت از بدن اغلب بر این باورند که شکل ظاهری انسان‌ها همه آنچه آنها هستند نیست، بلکه عوامل بسیاری در شکل دادن شخصیت افراد موثرند.

تصویر منفی از بدن چیست؟

تصویر منفی از بدن معمولا وقتی شکل می‌گیرد که ما خودمان را بدن‌هایی که به نام «ایده‌آل» به ما نشان داده شده‌اند مقایسه می‌کنیم و فکر می کنیم در برابر آنها «کم میاوریم». افرادی که تصویر منفی از بدنشان دارند معمولا خودشان را آنطور که هستند قبول ندارند و به نوعی در پی تغییر شکل ظاهری شان هستند یا حداقل در خصوصش صحبت می‌کنند.

آنها وقتی خودشان را در آینه می‌بینید تصویری چاق تر/ لاغرتر/ بلندتر/ کوتاه تر و ...از واقعیت را می‌بینند و این به تصویر منفی آنها از خودشان دامن می‌زند. در آزمایشی که بر روی گروهی از زنان انجام شد، نشان داد که اغلب آنها خودشان را چاق تر از میزان واقعی ترسیم می‌کنند.

البته همه ما ممکن است در دوره‌هایی از زندگی از خودمان راضی نباشیم. اما اگر متوجه شدیم که تقریبا هیچ وقت از خودمان خوشمان نمی آید و مرتب به دنبال تغییری چیزی در بدنمان هستیم، شاید باید حواسمان باشد که دیگر این نارضایتی ربطی به فیزیک بدن ندارد بلکه بیشتر در ذهن ماست.

از کجا بدانیم که تصویر ما از بدنمان مثبت یا منفی است؟

سعی کنید با صداقت به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • وقتی خودتان را در آینه می‌بینید حس‌تان مثبت است یا منفی؟
  • وقتی تصویر افراد جذاب را در تلوزیون یا مجلات می‌بینید احساستان مثبت است یا منفی؟
  • فکر می‌کنید بقیه در مورد شما چه فکر می‌کنند؟
  • آیا شده که به خاطر اینکه با بدنتان راحت نبودید به یک رابطه جنسی یا یک فعالیت ورزشی نه گفته باشید؟
  • آیا اغلب خودتان را به خاطر شکل و قیافه و هیکلتان سرزنش می‌کنید؟
  • وقتی بقیه از شما تعریف می‌کنند چطور جواب می‌دهید؟
  • آیا می‌توانید سه چیز مثبت در خصوص بدنتان را بگویید
  • آیا نسبت به بقیه افراد به خاطر مدل هیکلشان حسودی می‌کنید؟