Enter keywords to search

Search form

فرد متجاوز خیلی وقت‌ها آشنا است، گاهی خیلی آشنا

جمعه, شهريور 27, 1394 Friday, September 18, 2015

هفته‌ای نیست که خبری در مورد تجاوز به زنان و دختران در گوشه و کنار جهان منتشر نشود. این موضوع باعث شده بسیاری حضور اجتماعی زن‌ها را باعث چنین حوادثی بدانند و مانع از بیرون رفتن آنها از خانه شوند. اما آیا خانه جای امنی برای دختران و زنان است؟

© Stringer/Xinhua Press/Corbis

پیش از این درباره فرزانه نوشتیم که به علت اضطراب و افت تحصیلی شدید در کنار میل زیاد به پرخوری و چاقی به روانشناس مراجعه کرده بود و مشخص شد پس از اینکه از سوی دایی‌اش مورد تجاوز قرار گرفته تلاش کرده است با پرخوری و چاقی کاری کند که دیگر برای او جذاب نباشد و مانع از ادامه تجاوزش شود.

هند یکی از کشورهایی است که گاه و بیگاه خبرهایی از تجاوز به زنان در آن منتشر می‌شود.

اکنون گروهی برای ارائه حمایت‌های اجتماعی و قانونی از قربانیان تجاوز در این کشور فعال شده‌اند و شعارشان این است که تعقیب تجاوزگران، عدالت است.

آنها در مجموع ۶۴۴ پرونده تجاوز و خشونت جنسی را که در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ به پلیس بمبئی ارجاع شده، بررسی و دنبال کرده‌اند و به اطلاعات قابل توجهی دست پیدا کرده‌اند.

این گزارش می‌گوید به جای محکوم کردن قربانی باید از او حمایت کرد.

بر اساس این گزارش از میان مواردی که این گروه بررسی کرده‌اند تنها در ۹ درصد پرونده‌ها، متجاوز، غریبه بوده و در ۹۱ درصد باقی مانده شخص متجاوز کسی از آشنایان فرد قربانی بوده است.

به گفته این گروه، این آمار به افسانه "متجاوز بودن غریبه‌ها" پایان می‌دهد و نشان می‌دهد اتفاقا متجاوزان نه در جاهای خلوت و تاریک بلکه با صورتی آشنا، به زنان تجاوز می‌کنند.

همیشه به کودکان آموزش داده می‌شود که بیرون از خانه مراقب غریبه‌ها باشند. غریبه‌هایی که ممکن است به آنها آسیب بزنند و به بدن آنها تجاوز کنند اما یافته‌های گروه می‌گوید خانه‌‌ها لزوما جای امنی نیست و بسیاری از متجاوزان از پوشش آشنایی و در معرض اتهام نبودن برای پنهان کردن نگاه تجاوزگرشان استفاده می‌کنند.

این گزارش می‌گوید ۹۱ درصد متجاوزان به زنان، آشنا بوده‌اند و در این میان ۶۰ درصد تجاوزها در خانه قربانی یا یکی از آشناها صورت گرفته است.

در ۱۴ مورد، محل تجاوز دفتر کار یا محل اجاره‌ایی بوده و در ۱۵ درصد در محل‌های عمومی تجاوز انجام شده است.

رد پای پدر و پدرخوانده

در ۴۶ درصد پرونده‌هایی که عامل آن یک آشنا بوده و این گروه بررسی کرده‌اند، عامل تجاوز پدر یا پدرخوانده فرد قربانی بوده است. این یعنی بیش از هفت درصد کل تجاوزها کار پدر یا پدرخوانده‌ها بوده است.

بر اساس یافته‌های این گزارش، آنچه که باید در موردش به دختران و زنان هشدار داده شود اصل تجاوز و وارد شدن به حریم خصوصی آنهاست نه ممانعت از ورود آنها به محل‌هایی که ممکن است مورد تجاوز قرار بگیرند. چرا که در بسیاری موارد محل تجاوز همان جایی است که آنها زندگی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، سواستفاده جنسی در خانواده بسیار شایع‌تر از آمار و ارقامی است که ارائه می‌شود.

در اغلب موارد به خاطر آن که فرد متجاوز، پدر یا نان‌آور خانواده است در مقابل این رفتارش سکوت می‌شود. در بعضی موارد که به طور تصادفی گزارش شده‌اند این موضوع را باعث ننگ و آبروریزی دانسته و تحت فشار عقب‌نشینی کرده‌اند و آنهایی که بر احقاق حق‌شان پافشاری کرده‌اند از نظر امنیت مالی و اجتماعی هزینه‌های زیادی داده‌اند.

موسسه راحت در هند که کارش حمایت از قربانیان تجاوز است برنامه عملی برای خود تدارک دیده که شامل پنج بند است.

همکاران این موسسه باید در مقابل خبر تجاوز واکنش سریع نشان بدهند. به قربانی برای دسترسی به خدمات حمایتی  کمک کنند. از امنیت و آرامش قربانی و حمایت درست و قانونی پلیس، دادستان، قاضی و دیگران از او مطمئن شوند و برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی تلاش کنند. در عین حال به قربانی و خانواده اش در دادگاه برای سپری کردن مراحل قانونی کمک کنند.

دانشگاه مینه سوتا در آمریکا فهرستی از اعتقادات درست و اشتباه را درباره تجاوز منتشر کرده و از جمله نوشته است:

  • تجاوز، رابطه جنسی نیست.
  • این زنان نیستند که مردها را برای تجاوز تحریک می‌کنند.
  • یک راه روشن برای مقابله با موقعیت تجاوز وجود ندارد.
  • قربانی نباید سعی کند موضوع را فراموش کند.
  • متجاوزها همیشه از طبقات فقیر و مجرم نیستند.
  • در خانه‌ها هم تجاوز صورت می گیرد.
  • موارد تجاوز نادر نیستند. دور و برمان همیشه مواردی هست که نمی‌بینیم یا نمی‌دانیم.
  • شب‌ها و محل‌های تاریک لزوما جاهایی نیستند که تجاوز انجام می‌شود، بیشتر مواقع خانه قربانی محل تجاوز است.
  • سرو وضع‌ و لباس پوشیدن‌ زن‌ها نشانه‌ این نیست که دل‌شان می‌خواهد مورد تجاوز قرار بگیرند.